Már senki sem néz tévét?
Mármint az internet korában. Több kommentelő is felvetette, hogy egyáltalán ki néz filmet vagy sorozatot a tévében, amikor mindent "le lehet rántani" az internetről, ingyen, eredeti nyelven és/vagy felirattal, a legtöbbször sokkal korábban, mint a haza bemutató. Tényleg, van jövője a hagyományos – az adott műsorokat nagyjából mindig egy időpontban kezdő – tévének az „internet korában”?
Hogy a fenébe' ne lenne? Legalábbis nálunk még egy darabig biztos lesz. Az első ok a fent említett eredeti nyelv és felirat. Kis hazánk lakosságának tekintélyes része annyit sem tud angolul, hogy „yes”, és így nézni eredeti nyelven egy filmet vagy sorozatot elég fárasztó, hiszen mindent, de szó szerint mindent, olvasni kell. Olvasni meg nem szeretnek az emberek (ld. Beavis and Butthead: if I want to read I go school), plusz megdöbbentően nagy részük nem is tud igazán.
Magyarországon hagyományosan mindent szinkronizáltak, a lakosság még mindig ehhez van hozzászokva, legalábbis a feliratos filmek alacsony nézettsége ezt mutatja - vegyük a mozit, ahol írd és mondd, tavaly mindössze egy feliratos film került a 20 legnézettebb közé. A helyzet persze javulni fog, lásd angolul gagyogó franciák, de nem kell attól félni, hogy skandináv módra minden külföldi tévéműsor és film eredeti nyelven lenne látható nálunk a belátható közeljövőben.
A sorozatok tévés túlélésének a másik oka pont az, amit a hagyományos televízió egyik gyengeségének írnak le: a megkötöttség. Egy televíziós sorozat köré fel lehet építeni szokásokat, és meglepően sok embernek van szüksége szokásokra - olyan szokásokra, amiket nem ő alakít ki, hanem amit, kényelmes módon, hagyj hogy más, jelen esetben egy tévé alakítson ki neki,
A fix kezdés beszabályozza az estét, nem maradsz tovább a kocsmában, nem melózol tovább, hanem elkezdesz egy rutincselekvést. Ezenkívül a tévé kiválasztja helyetted, hogy mit nézzél. Ez nyilván sokaknak nem jön be, de nem mindenki akarja ilyen dolgokon tölteni a fejét, nem mindenki akar gondolkozni, és még fontosabb, azért kattintgatni és utánaolvasni, hogy most neki melyik sorozat fog bejönni. Ezenkívül egy tévés sorozat megnézéshez egy, azaz egy gombnyomás szükségeltetik. A letöltés sem sokkal bonyolultabb cselekvés, de mégis elégnek tűnik ahhoz, hogy sokkal kevesebben töltsenek le filmeket, mint akik megtehetnék azt. Arról nem is beszélve, hogy senkinek sem lett vírusos a számítógépe attól, hogy megnézett egy sorozatot a tévében. A félelem pedig nagy úr.
Ráadásul akármennyire vagány és vonzó dolog letöltögetni torrentoldalakról jogvédett cuccokat, attól még illegális (az a fránya feltöltés, tudom...). Persze el lehet vitatkozni azon, hogy milyen jogszabályok vonatkoznak egy olyan weboldalra, ami maga nem tárol jogsértő tartalmat, csak esetleg olyan vinyókra mutat, ahol jogsértő anyagok vannak lementve, de igazából nem ez a kérdés. Az ipar kemény lesz és addig fog lobbizni és addig fog perelni, amíg le nem tisztul a felkavart víz. Persze ismerve a hazai viszonyokat, a magyar találékonyságot és hozzáállást a szerzői jogokhoz, nálunk valószínűleg tovább lehet majd kalózkodni a zavaros vizeken - kérdés, hogy meddig, és milyen rizikóval. A torrentezők vs. sorozatnézők között mindenesetre még sokáig az utóbbiak lesznek többségben, és a köztük lévő digitális szakadékot senki sem fogja betemetni. Szóval nem kell félni, lesz sorozat a tévében, és nézni is fogják.
- Ted Allagash
10 kommentA bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
[imi] · http://twitter.com/forgoimi 2009.04.16. 22:13:59
rwn · http://rwn.hu 2009.04.17. 08:32:07
amúgy régóta adott lenne a technikai lehetőség, hogy a filmeket és sorozatokat a szinkronizált mellett eredeti nyelven is sugározza az adó akár felirattal, de mégsem teszi gyakorlatilag egyik sem.
Ivanhoe 2009.04.17. 11:19:44
A másik az, hogy egész nap érdektelen műsorok vannak a TV-ben, néhány kivételtől eltekintve. Benyomják a sok ZS kategóriás vackot aztán nézze a nép, az viszont szomorú, hogy a nép részéről erre igény is van. A jó műsorok meg fél 11-kor vagy még később kerülnek adásba.
A harmadik az pont a gépiesedés, kezdődik a Joshi Barath, akkor uzsgyi mindent abba kell hagyni (pl. gyereknevelést) és gúvadjunk a TV-n, hát én részemről ebből nem kérek. Inkább letöltöm azokat a sorozatokat amik érdekelnek, és akkor nézem meg amikor én akarom, meg amikor lesz rá időm.
A mostanában sugárzott filmek meg egyszerűen katasztrofálisak.
Viktor-a-konyhában · http://viktorakonyhaban.blog.hu 2009.04.17. 12:59:47
Őrületes marhaság. Még a véres filmeknél esetleg meg lehetne érteni (ebben a kemény jelenetek vágásában főleg a német tv-k járnak élen), na de ez egy szitkom.
rwn · http://rwn.hu 2009.04.17. 19:36:08
a csúcs az egyik múltkori house epizód, amikor a mindent megmagyarázó jelenetet vágták ki. mivel többször benne marad a káromkodás esetleg vér vagy bármi más látvány ezért nem hiszem h ez lenne az ok. egyszerűen érthetetlen és értelmetlen.
egy petició ezügyben: www.petitionspot.com/petitions/doktorhouse
internetes letöltések vs televíziók. széllel szemben értelmetlen törekvések. ez nem magyar találmány, az emberek ahelyett, hogy videora felvennék az adott részeket és újranézegetnék, most digitális állományokkal teszik ugyanezt. mellesleg minden üres dvd és pendrive után is szerzői jogdíjat fizet a nép. harculunk ellene ugye, de elfogadjuk mert jogdíjat szedünk az "illegális" tartalomért. egy idővel minden tv ráfog kényszerülni, hogy érdekesebb értelmesebb saját tartalmat sugározzon amiben eladhatja a reklámot, a többi meg időkitöltés. persze lehet építeni a lustamagyarra is. az emberek meg irányíthatók. azt szeretik amit kapnak. keltsd fel az érdeklődést a gagyi brazil szappanoperára, boritsd el az összes adót vele, hogy ne legyen választási lehetőség, és egy idő után a háziasszonynak már igénye is van rá.
pancho_sanza · www.nst.blog.hu 2009.04.20. 16:00:03
kedd reggel heroes letölés indul, csütörtök reggel lost letöltés indul, vasárnap (régen szintén kedd) reggel Sarah connor letöltés indul, hétfő reggel Californication letöltés indul
Örülök, hogy ilyen faszán lehet építeni az olvasni nem tudó "zemberekre", de azért a hatékony és célzott kampányok idején egy kicsit el kellene gondolkodni, hogy hány olvasni nem tudó néző ér egy olvasni tudót.
Lehet ezért van, hogy vannak csatornák, ahol légitársaságot meg BMW-t reklámoznak, míg a TV2 tamponban és fogkrémben menő. A letöltéseknél is ez a nagy probléma. A mai 10-20-30-as korosztály nem fog várni a szinkronra, nem érdekli a fix időpont, nem akar reklámot nézni.
Aztán egy kérdés:felvehetem-e Barátok Közt epizódjait videóra? Ha igen, odaadhatom-e a szomszédnak? Mert gyakorlatilag az történik, hogy Joe az USA-ban rögzít egy teljesen nyílt sugárzású epizódot és eljuttatja a szomszédnak, aki lemaradt róla valamilyen okból. Csak Joe ügyes, ezért digitálisan rögzít és lusta, ezért p2p eljárással küldi át.
Egyébként gratulálok a pengés meglátásokért!
TheElf · https://www.kalandmester.com/ 2009.04.20. 17:30:31
A tevékenység jogdíjköteles, de kötelezően a törvény által meghatározott közös jogkezelőn keresztül kell licencelni. Az adahordozókon ott is van a brutális jogdíj. Az adott műsoros dvd gyártásának, raktározásának, szállításának, terjesztésének a költségeit, a disztribútorok lés a kereskedők hasznát nem kell megfizetni.
Továbbá elméletileg csak a szerző kártalanításáról szólé a dolog, hiszen a szerzői jog eredetileg a szerzőt és a felhasznállót védte a kiadótól, így akiadó, az ipar bizony vesztességgel zár.
Erre elég is az az összeg amiről beszélünk, csak rosszul van elosztva, és nem elég hatékony még az átalányjogdíj + magáncélú másolás arra, hogy kiváltsa a kiadót.
Ráadásul, tegyük fel nem lesz kiadó. Rendben. De mi van a nem magáncélú felhasználással. Elvben a mozinak, a mozi büféjének, de az ottani vécésnéninek is haszna van ami elsősorban a jogvédett tartalom felhasználásának köszönhető. A vécésnéni, a mozi, stb. is átalányjogdíjat fizessen, vagy a szerzőt képviselő szervezetek, akik a szerőt üzleti értelemben managelik (esetleg befektetnek) is fontosak?
Jelenleg az Internettel az a baj, hogy a szellemi termékek piacán nincs rá válasz. Nincs rá válasz, de nem csak a "kalózokra", hanem pl. a az Amazonra sincs. Ha valaki az Amazonnál vásrol, akkor lehet, hogy az ő vásárlásai nélkül a helyi könyvesbolt, zenebolt vesztességes lesz, bezár. A bezárt bolt sok vásárlója viszont a hatásos helyi reklám, a kereskedő rábeszélése, stb. nélkül kevesebbet ffog vásárolni. Ezt pedig vagy tudja kompenzálni az Amazon, vagy nem. Sok esetben többnyire nem.
2. A felirat házilagos barkácsolása viszont már nem jogszerű, ott már gond van :)
3. A hagyományos TVnek szerinted mennyire konkurenciája mondjuk a HBO Digital nevű adó? Igen. On Demand mozicsatorna.
4. Ha jól tudom, te voltál az is, aki a TV2t képviselve ment műsorokat vásárolni. Igen fájdalmas számomra látni, hogy a fix szokások, fix kezdés előkerült az érvelésedben (az emberek fizetnek azért, hogy ne legyen fix) de az nem, hogy elvben egy TV törekszik arra, hogy a jó műsorokat vállogassa össze.
Ahol lehet, ott tematikusan csoportosítva, így a médiafogyasztó számára megkönnyítve az őt érdeklő, megfelelő színvonalú tartalmak kiválasztását. Ezért a munkáért fizetünk előfizetési díjat, ezért nézünk reklámot.
És igen: tökmindegy, hogy hogyan terjeszted a tartalmat (on demand, letölthető, stb) a megfelelő szelekcióért megéri áldozni.
Ugyanis sem sávszélességet, sem pénzt, sem időt nem akar az ember szemétért áldozni. Mennyi időt spórol meg az, hogy helyettem olyan vállogat akibe, akinek az ízlésében általában megbízhatok, tudom mit jelent a véleménye? Nos ezt az időt lehet értelmesebben is eltölteni, amiből akár pénz is lehet, több is mint az előfizetés ára.
A TV2nek az a baja, hogy először lejáratta magát, azóta viszont ide oda kapkod, így az általuk való vállogatás, a sorozatok általuk való pozicionálása szinte semmit sem ér. A krimihétfő volt pl. az utolsó értelmes irány.
Tudom, sokan vannak akik büszkén mondják: Ők National Geographic-ot néznek. Igen, az adót, ahol a súly és a tömeg fogalmát keverik, mindezt az aadott testre ható erők eredőjével is keverik, mindezt egyolyan "ismeretterjesztő" sorozatban ahol ennek jelentőssége van.
Úgy gondolom, azon az adón ennyire lehet bízni a minőségben. Magyarul: Inkább blogok, fórumok segítenek kiválasztani a megfelelő műsort, az ott ülő szakember helyett.
És reklámmal, vagy anélkül elméletben on demand is megkapható elegendő műsor, reális áron. Ha nem bízhatok a TV szakembereiben, ha jól összevállogtott tartalmat szeretnék (nem kell, hogy feltétlenül új legyen! Lásd: Cinemax) akkor a blogokhoz, stb. lehet nyúlni.
Ha az On Demand "csatornák" megjelennek egyre több szolgáltatónál, és lesz hozzájuk kapcsolódó a választást segítő fórum, magazin, az sokkal nagyobb veszély a TV2re nézve mint az internetes kalózkodás.
5. Ugye tudod, hogy itt a blog.hu-n is van sok reklámzabáló, aki minőségi reklámot szívesen néz. A minőségi műsor, minőségi reklám, minőségi szerkesztés vonzó.
Csakhogy kis hazánkban nem szokás arra gondolni: Hogy a reklámblokk akkor értékes, ha nem kapcsolnak el róla. Ha maga is szórakoztató. Ha igyekszik a műsorszolgáltató jobb eredményeket, nézettséget megtartani (ezzel növelve a bevételét) így amikor két hirdető közül választ a reklám minősége is szempont...
6. "Nagyjából egy időpontban kezdő" megközelítéssel az a baj, hogyha nem tudod a műsort rögzíteni, stb. akkor nem a TV lesz a srozat beszerzésénél a forrás, hanem az Internet.
A pontatlanság, a hal a tortán (sok néző ugye eddig a Barátok Közt végéről egy krimire átkapcsolt. Most helyette van főzés, és vagy krimi az RTLen, ha krimit néz, jó krimit, nehezebben kapcsol át), stb. nagyon sokat rontott a krimihétfő mint brand megítélésén.
Aki nem néz napi szappanoperát az is előbb kap nézhető műsort az RTL klubon, ha pedig ott nézi akkor műsor közepén nem biztos, hogy át fog kapcsolni (mert vagy egyik végét nem látja, vagy a másik elejét, ez pedigebben a műfajban nem szerencsés).
A CSI Miami és a Criminal Minds így egyben nézhető, és inkább elviselem a Showder Klubot, mintsem megfelezzek pár krimit... Hopp -1 néző a krimihétfőnek.
Nézzük át a többi napot is?
A trendnek, hogy a sorozatok népszerűek a mozicsatornáknál, filmeknél részben akiszámítható minőség az oka. Részben, hogy egy idő után kötődsz a brandhez.
Elárulom a dolog a napi rutinnal is összefügg, de itt is komoly gondok vannak a TV2 házatáján.
Ted Allagash 2009.04.20. 18:31:47
1. Egyetértek, a jogi szabályozás nem követi a technológiát. A Mo-on bevezetett jogdíj az adathordozókon egy teljesen külön téma, talán egy másik posztban.
2. Igen, elvileg illegális, de pl. itt sem egyértelmű a jog.
3. Teljes mértékben versenytárs.
4. Nem én vagyok a cannes-i ember, de ez itt tkp lényegtelen.
A posztban többek között arra próbáltam utalni, h van egy réteg, aki letölt, eredeti nyelven néz, és van egy másik, aki ezt sosem fogja megtenni. Jelen pillanatban az utóbbi van többségben. A tévé viszont nem akarja elveszteni az elsőt
5. "de azért a víz az úr". A tévékben futó reklámok nagyjából tükrözik a .hu állapotokat
6. sok jogos felvetés van benne, a programming ügyekhez sajnos nem nagyon tudok hozzászólni
Ted Allagash 2009.04.20. 18:36:18
Sajnos nagy a digitális szakadék, és sajnos nem biztos, h kisebb lesz a felnőttek körében. A most felnövő generációnál azért jobb a helyzet.